Nádudvari Fekete Kerámia

Fazekas István

+36204231850
feketekeramia76@gmail.com
Nádudvar Fő út 81.

Útvonal a termelőhöz
4181, Nádudvar Fő út 81.
https://www.facebook.com/FeketeKeramia
https://www.feketekeramia.eu/nadudvari_fekete_keramia.php

demo




Termék jellemzői

Több száz éves családi gyökerek alapján készülő, de a mai kor igényeit is kielégítő fekete kerámiák. Ezen túl menően sütő, főző edények készítése.
Alapanyag származása
Nádudvar
Alapanyagok
agyag
Készítés módja
Agyagbányászás, vízzel felkeverés, szitán átszűrés, kiszárítás, érlelés, formázás, szárítás, mintázás, égetés, visszahűtés.




Értékesítés

4181 Nádudvar Fő út 81.
Boltokban
Piacokon
Áruházakban




Információk

A mesterség fogásai az évszázadok alatt alig változtak, legfeljebb a lábbal hajtós korongot ma villanymotor hajtja, de minden más változatlan maradt.
Az agyagbányászástól az égetésig ugyanúgy készülnek az edények, mint néhány száz évvel ezelőtt. A jó minőségű agyag kiválasztása alapvető fontosságú. Cserépkészítéshez alkalmas jó minőségű agyag kb. 2 méter mélyen található a föld felszíne alatt. Ezt az agyagot ki kell bányászni, majd bevisszük az udvarra, ahol vízzel felkeverjük, hogy jó folyós állagú legyen. Szitákon átszűrjük, hogy a szennyeződések kikerüljenek belőle, majd egy kádban 2-3 hónap alatt kiszárad a megtisztított agyag. Ezután kerül be egy pinceszerű helyiségbe ahol minimum 2-3 évig érleljük. Aztán kerül be a műhelybe, ahol korongon készül el minden tárgy. Ez talán a mesterség legszebb és legnagyobb felkészültséget igénylő része. Néhány nap alatt teljesen megszárad az edény, és ekkor következik a nádudvari fekete kerámia egyik különlegessége, a mintázás. Ez nálunk egy sóderból szedett kavicsdarabbal történik. A kavics nyomán fényes barna színű lesz az edény fala. Ez gyakorlatilag a felület tömörítését jelenti. A lemintázott edények kerülnek be a katlanba, ahol megkapják a jellegzetes fekete színüket. Az égetés technikája ugyanúgy működik, mint több száz, vagy ezer évvel ezelőtt. A fatüzelésű kemencében 8-10 órai folyamatos tüzelés által elérünk egy 900-950 fokos hőmérsékletet, ekkor az addig termelődött füstöt és kormot belefolytjuk a kemencébe, mely ráég az edények felületére. Ez a füstöléses eljárás adja meg a nádudvari kerámiára olyannyira jellemző csillogó fekete színt. Visszahűlés után megtisztítjuk a fölösleges koromtól és készen vannak az edények.
Előállítási információ
A fazekas mesterség több száz éves múltra tekint vissza Nádudvaron. A Fazekas család apáról fiúra örökíti az 1700-as évek óta a Tűz és Föld Művészetét. A fekete cserép készítésének módja az évszázadok során alig változott. A kézzel formázott edények különlegessége a Nádudvarra jellemző kavicsolt díszítés, és a csillogó fekete szín, melyet az egyik legősibb égetési eljárás során kapunk. A általam készített több száz forma a paraszti élet használati tárgyait vonultatja fel. Az ősi gyökerekből táplálkozva hozok létre olyan tárgyakat, amelyek a mai háztartásokban is képviselni tudják a magyar népművészet évszázadok alatt összegyűlt kincseit. Az érdeklődőknek szívesen mutatom meg a műhelyemet és a fazekasság egyes fogásait. A bemutatóházamban a nádudvari fazekasság előző korszakaiba is betekinthet a kedves látogató. A cserépedények mellett néprajzi gyűjtemény is megtekinthető.