Saját készítésű egyedi fatermékek

Papp Dávid egyéni vállalkozó

demo




Termék jellemzői

Széles termékkörünk, ami meghaladja a több mint 100 félét, ötvözi a régi, hagyományos használati tárgyak felkarolását, párhuzamban az új és érdekes, mai kornak is eleget tévő igényeknek. Elhivatottságunk, törekedni minél látványosabb, színesebb és érdekesebb termékek készítésére. Előtérben tartva a kizárólag csak saját és két kezű munkát, közben még nagyobb figyelmet fordítva a technikai pontosságra és a minőségre, A termék palettát kategorizálva, a konyhai használati tárgyaktól kezdve, a bográcsozási elmaradhatatlan kellékei, ördöglakatok és ügyességi-logikai játékok, pálinka kínálók és poharak széles választéka, írószertartók, egészen a frappáns dísztárgyakig.
Alapanyag származása
A legfőbb hozzávalót, mint természetes nyersanyagot a fát, szinte egész Hajdú-Bihar megyét átölelve járunk utána a szebbnél-szebb deszkákért, rönkökért. Többek között Debrecen és vonzáskörzetében lévő fűrészáru telepek vagy magánszemélyek, erdészetek, erdőgazdaságok a cél. Konkrétan az eddigi beszerzési helyeket figyelembe véve megemlíthető: Vámospércs (mint fő beszerzési forrás), Létavértes, Bagamér, Nyírmártonfalva, Nyíradony, Nyíracsád, Újléta, Debrecen- Haláp, Debrecen-Nagycsere, Nyírábrány, Stb.
Alapanyagok
Az összes általunk készített termékek 99%-a tömör fából van, a fennmaradó körülbelüli 1% csekély mértékű fém vagy ragasztó és felületkezelő anyagok, amiket szintén a megyén belül szerzünk be. A fafajtákat konkrétabban meghatározva egészen színes körben, a lágy és kemény lombosaktól, a tűlevelűekig szinte minden megtalálható. Ennek legfőbb szerepe az adott termék tulajdonságait figyelembe véve, kiválasztani a hozzá legideálisabb fa típust. Ebből következve megemlíthetőek a lucfenyő, hárs, juhar, platán, tölgy, kőris, akác, dió, fekete dió, eper, cseresznye, gledícsia, vadkörte, mogyoró, sarjmeggy, stb. a palettán.
Készítés módja
Az előre gondosan kiválasztott és beszerzett rönk alapanyagot, a telephelyen egy erre a célra készített sínes szalagfűrészen a kívánt vastagságú és szélességű pallókra, deszkákra fűrészeljük. Ezt követően a magas víztartalommal (50-200%) rendelkező darabokat egy száraz, hűvös, sötét, szellős helyen tároljuk ,,máglyába rakva", hogy természetes módon, 1-2 év alatt a megfelelő (6-8%) nevesség tartalomra tudjon száradjon. Ez a folyamat gondosan előretervezett és hosszú távú befektetés. Ezek után az elkészítendő termék tulajdonságait figyelembe véve következik az anyagkiválasztás és válogatás. Ahányféle termékről beszélünk, annyi fajta megmunkálási és technológiai sorrend és művelet jöhet szóba. Vegyünk példának egy hagyományos tésztanyújtó tábla elkészítését. Az alkatrészeket szalag- és daraboló fűrészek segítségével a kívánt méretekre szabjuk, ráhagyással. Majd az egyengető gyalugépen kialakítjuk egy lapját és két élét sík egyenesre és azokhoz egymásra derékszögesre. Ezt addig folytatjuk, amíg az összes azonos alkatrészen (kb.:10-15 db) ugyan ezt el nem követtük. A következő és egyik legtöbb odafigyelést igénylő művelet a ,,táblásítás", azaz a darabok egymáshoz való ragasztása, hogy ezzel egy egész egységet alkossunk a sok-sok darabból. Ezáltal az anyag a szerkezeti változásait megcáfolva nem fog elvetemedni, elgörbülni, elrepedni. A ragasztás nagy erősségű orsós szorítókon belül történik, hogy a diszperziós kötőanyag a fa mély és apró pólusaiba behatolva és ott megkötve egy tartós és erős alkotó láncot nyújtsanak. A száradást követően a vastagoló gyalugéppel a végleges vastagságra, egyenesre gyaluljuk. Ekkor még mindig egy durva táblánk van, amit körfűrészen a kívánt hosszúságra és szélességre szabunk. A tartósságát és funkciójának eléréséhez a jó gyúrótáblának van két oldali ellentétes irányú ütköző pereme, ami a pulton való jobb elhelyezkedést és egyszerre a másik végén megakadályozza a mindenféle dolgok leesését (és így akár átfordítható is, hogy a másik oldalát is ki lehessen használni). Illetve ezekre merőlegesen a tábla oldalán két a táblával azonos vastagságú ,,heveder" léc, ami stabilan tartja az elemeket és megakadályozza, hogy el vetemedhessenek. Ezeket a tartozékokat marógépen való csapozással és ragasztással építjük egymáshoz. Az így már lassan elkészült nyújtó tábla, már csak egy finom csiszoláson megy át, majd a portalanítást és a csomagolást követően jut el a finomabbnál-finomabb süteményt készítő házi asszonyok keze ügye alá.




Értékesítés

A műhely a megadott fenti címen szerepel, ugyan itt lehetőség van az általunk készített termékekből, raktárból való vásárlására is.
Boltokban
Piacokon
Áruházakban
Nagyobb volumenű kirakodó vásárokon, mint például a debreceni őszi és tavaszi mihálynapi nagyvásár, hortobágyi hídivásár, hortobágyi lovasnapok, hortobágyi be- és kihajtási ünnep, debreceni adventi vásár, ónodi vásár.




Információk

Édesapám, Papp János bő 30 éve az asztalos mesterséget űzi, mind a mái napig. Az eddigi munkái közé nagyrészt konyha és szoba bútorok, belső és külső fa lépcsők, filagóriák és kerti bútorok sokasága mutatkozott. Jómagam 2014-ben az általános iskolát befejezőleg nem volt kérdés, hogy kövessem nyomdokait, így felvételt nyertem DSZC Építéstechnológiai Szakközép Iskolába, hogy én is kitanulhassam a legjobb szakmai oktatóktól a mesterséget, ahogyan azt valamikor édesapám is tette. Az egyre fokozódó iskolai évek közben, felcsigázva jutott mindkettőnk ötletében, hogy valami mást, egyedibbet, újat kellene csinálni. Ekkor már évek óta az otthoni fenyőfa alatt hevert egy darabjaira elöregedett lőcsös szekér, amit kihívásnak véltünk újjá varázsolni, saját részre a kert díszeként. Ez közben annyira megtetszett, a hagyomány és a régmúlt felelevenítése, hogy mellette és utána is egyre többet készítettünk hasonlóan, az érdekeltség növekedésével párhuzamosan. Ebből adódóan az első termékeink közé tartoztak, mint a csizmalehúzó (fakutya), fejőszék, fa gereblye, ölező készítése, amiket 2017 nyarán, legelső vásárunkon, természetesen mindezek mellett nem egy lőcsös szekér társaságában, a méltán híres hortobágyi hídi vásáron mutattuk meg a kedves érdeklődőknek. Ez számunkra is olyan jól sikerült, hogy kedvünk támadt még több tárgyat készíteni és több helyen megmutatkozni. Az iskolám segítségével büszkeséggel elmondhatom, hogy 2017-ben elnyertem az Országos Szakma Sztár versenyen, mint asztalos az 1.helyezést. Ezek után a sikerélményeimet és a tapasztalataimat tovább gyarapítva, haladva a világcím felé, 2019-ben a World Skills (Szakmák Világbajnoksága) magyarországi elődöntőjén 2. helyezést értem el. Édesapám sem maradhat ki a kitüntetésekből, mivel 2017-ben Vámospércs Önkormányzata megválasztotta, mint ,,Az év vállalkozója" cím díjazottja. Végül 2020 tavaszán, ekkor már az asztalos szakma, érettségi és a faipari technikus végzettséggel a kezemben, jómagam is egyéni vállalkozásba kezdtem, amit a mái napig édesapámmal közösen egy cél érdekében teszünk.
Előállítási információ
Hiszünk abban, hogy az általunk készített termékek, mind látványában, megjelenésében, formájában, közelségében adja át azt az élményt, amit az ember egy személyes vásárlás alatt érezhet. Így előtérben helyezzük a személyes vásárló-eladó találkozását, mindenféle vásáron, rendezvényen, expón, piacon, stb. Számunkra is ez a felemelő élmény, az új dolgok és helyek megismerése, ami visz minket előre és ez így is maradjon.