Termék jellemzői
A régi, fekete kerámiát készítő fazekas központokból csak néhány maradt meg napjainkra. Ezek közül kiemelkedő Nádudvar, melynek jellegzetes díszítési eljárása a folyami kaviccsal, az ún.békasóval való díszítés, dörzsölés. Az edények porózus szerkezetük, jó szellőzőképességük miatt elsősorban termények, élelmiszerek tárolására és vízhordásra szolgáltak. A díszítésük mindig attól függött, hogy milyen magasságban tárolták azokat, hogyan lehetett rájuk látni. A funkció mindig meghatározta a méretet és a díszítésmódot. Magam a paraszti háztartás edényeit kedvelem és készítem, egyre inkább a formát tartom meghatározónak. Díszítésben már főleg nem a virágos, madaras ornamentikát alkalmazom, hanem a minimalista stílusra törekvő fényes és matt felületek váltakozását, tükröződését.
Alapanyag származása
A kerámia alapanyaga a magas vastartalmú agyag, mely Nádudvar határában található. A felszíni talajréteg leszedése után jutunk a nem túl vastag agyagot tartalmazó réteghez. A kibányászás és hazaszállítás után kezdődik az iszapolás, tisztítás. A vízzel összekevert agyagot lisztszűrő szitán átszűrjük és a napon szárítjuk. Amikor bőrkemény állapotúvá válik és minden oldala egyenletesen megszárad az agyagkockának, pincébe hordjuk, ahol még 1-2 évet pihentetjük a feldolgozás előtt.
Alapanyagok
A fő alapanyag az agyag, az égetéshez kemény- és puhafa szükséges. Díszítés előtt vizes-olajos oldattal (pamacs) kezeljük az edény felületét, hogy kaviccsal díszíteni lehessen. Égetés után paraffinal tisztítjuk le a kormot és füstöt az edény faláról.
Készítés módja
Az agyag bányászása, előkészítése után kezdődik a talán leglátványosabb és leggyorsabb munkafolyamat, a korongozás. Ilyenkor adjuk meg a későbbi díszítés elemeit, az edény tagolását is. A díszítés történhet az edény nyers állapotában karcolással, félszáraz állapotban rárakásokkal, és száraz állapotban kaviccsal való díszítéssel, az ún. síkálással. a kaviccsal való díszítés a nádudvari fekete kerámia jellemzője, régen az edény víz át nem eresztő képességét szabályozták vele. Díszítés után kerülnek kemencébe a tárgyak, a tüzelés kizárólag fával történik. Az égetés végén lezárják a kemence nyílásait, így az agyagban lejátszódó redukció és a füst teszi feketévé az edényt. Égetés után a lerakódó koromtól paraffinos oldattal tisztítják meg a tárgyakat, majd kifényesítik.